Haber

Engin Altay: “Türkiye’nin Hak ve Menfaatleri İçin Değil, Putin’in Önceliği Olduğu İçin Suriye ile Yakınlaşacaksın, Vah Ki Vah; Bay Kemal Sana 10…

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye yönetimi ile görüşmeye ilişkin açıklamalarını, “Ne diyor Rus Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilcisi, ‘Türkiye Suriye yakınlaşması Putin için öncelik’ imiş. Bak bak bak. Beyefendinin birkaç gündür de ‘gideriz, görüşürüz, ebedi küslük olmaz’ laflarının niye söylendiğini anlıyoruz. Bay Kemal sana 10 yıldır Suriye merkezi yönetimi ile diyalog kurmadan bu işi çözemezsiz, 900 kilometre uzunluğundaki sınırı Türkiye için bir tehdit olmasını önleyemezsin diyordu. Elinin tersi ile itiyordun. Şimdi ne oldu, Putin için öncelikmiş Erdoğan, Esad diyaloğu. Hadi hayırlı olsun. Putin için önemli ise Erdoğan yapar onu” sözleri ile değerlendirdi. Altay, Erdoğan’a, “Sen Türkiye’nin hak ve menfaatleri için değil Putin’in önceliği olduğu için Suriye ile yakınlaşacaksan vah ki vah. Biz 10 yıl evvel söylediğimiz yerdeyiz. 10 yıl evvel Bay Kemal dedi ki Suriye merkezi idaresi ile görüş kardeşim. Lakin bunu Putin’in önceliği olduğu için değil, Türkiye’nin hak ve menfaatleri olduğu için; ocaklara, meskenlere ateş düşmesin diye. 4 buçuk milyon Suriyeli sığınmacı sayısı 6 milyona çıkmasın diye. Harcadığımız 45 milyar dolar 60 milyar dolara çıkmasın diye yap” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de basın toplantısı yaparak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kendisi de bir eğitimci olan Altay, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlerin sorunlarına değindi.

Altay, öğretmenlere, “Bütün öğretmenlerimizin, gelişmiş batı ülkelerinde olduğu üzere fiyatsız, sınırsız internet erişimine, ulaşımına da yalnızca 5 ay kaldı. TOKİ aracılığı ile öğretmenlerimizin çok uygun şartlarda kendine ilişkin kira ödemeden oturacakları mesken sahibi olmalarına da yalnızca 5 ay kaldı. Türk ulusal eğitim topluluğunda ve her işin her alanda liyakat temel alınarak, adalet, hakkaniyet temel alarak gerçeklemesi de 5 ay kaldı. Yaşadığınız bütün meselelerin tahliline yalnızca ve yalnızca 5 ay kaldı. Uğradığınız bütün haksızlıkların giderilmesine yalnızca 5 ay kaldı. Hak ettiğiniz özlük kurallarına kavuşmanıza da yalnızca 5 ay kaldı” çağrısını yaptı.

Engin Altay’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“SABRETSİNLER, 5 AY SONRA YAŞADIKLARI PROBLEMLERİN TÜMÜNÜ ÇÖZECEĞİZ: Bugün 24 Kasım. Bizim günümüz, öğretmenlerin günü. Başöğretmenimiz Atatürk olmak üzere ebediyete irtikal eden bütün öğretmenlerimize rahmet ediliyorum. Onları, hürmet, şükran ve rahmetle anıyorum. Fiyatlı olarak, kontratlı olarak, takımlı olarak çalışan öğretmenlerimiz var. Özel okullar minimum fiyatın altında fiyatla çalışan öğretmenlerimiz var. Tüm zorluklara karşın insan üstü uğraşla, bin bir fedakarlıkla çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlamak, onları büyük Atatürk’ün unsur ve amaçlarıyla donatma yolunda harika bir uğraş gösteren bütün ekonomik aksiliklere; okul iklimindeki siyasi baskılara karşın insan üstü bir fedakarlıkla çalışan bütün öğretmenimizin önünde hürmetle eğiliyorum. Allah hepsinden razı olsun. Sabretsinler, 5 ay sonra yaşadıkları sıkıntıların tümünü İnşallah çözeceğiz. Emekli öğretmenlerimiz var. Onları hürmetle yad ediyorum. Emekli öğretmenlerimize sıhhat, memnunluk, sıhhat, huzur diliyorum. Ataması yapılmayan 700 bin öğretmenimiz var. Onlara da yalnızca şunu söylüyorum; sabır, az kaldı, 5 ay kaldı.

32 YILLIK 1’İN 4’Ü BİR ÖĞRETMENİMİZİN 2022 MAAŞI 10 BİN 800 TL: 32 yıllık bir öğretmenin bordrosunu göstermek istiyorum. 24 Kasım’da güzel şeyler söylemek isteriz. Ama bu 32 yıllık öğretmenimizin bordrosu ve 32 yıl çalışan 1’in 4’ündeki bir öğretmenimizin 2022 maaşı; 10 bin 800 TL. Asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğu bir ülkede 32 yıllık bir öğretmen asgari ücretin iki katı kadar bile para alamıyor. Türkiye’de açlık sonu 7 bin 400 TL. Türkiye’de yoksulluk sınırı, 24 bin 185 TL. Yani iki öğretmen maaşı ile bir aile yoksulluk sınırı altında yaşarken beyefendi Öğretmenler Günü’nde sembolik olarak öğretmenleri sarayda ağırlıyor. Erdoğan, sembolik olarak sarayda ağırladığın öğretmen, güya onlara sempati ikmali yapmak istediğin öğretmen AŞTİ’den Beştepe’ye taksi tutup gelecek ekonomik imkana sahip değil. Hal böyleyken sen sarayda öğretmen ağırlayarak, öğretmenlerimize hoş görünme çabası içindesin.

HAKİM, SAVCILARA PRESTİJ EDİLİR, ADALET DAĞITIYORLAR; ADALETİ ÖĞRETEN DE ÖĞRETMENLER: Toplumun en çok saygınlık hak eden bölümü, maalesef en çok sorun yaşayan kesim. Yargıçlara, savcılara prestij edilir. Niçin? Adalet dağıtıyorlar. Tamam edelim, hiçbir tereddüt yok. Adaleti öğreten bir kesim var, öğretmenler. Öğretmenlerimiz, toplumda hak ettikleri hürmete kesinlikle fakat kesinlikle kavuşmak zorunda. Ben isterdim ki bir öğretmen olarak bugün 24 Kasım’da gülelim, oynayalım, hoşluklardan, anılardan bahsedelim, maalesef anılarımızın hepsi iç karartıcı. Türk Ulusal eğitim sistemi içerisinde yaşadığı yapısal sıkıntılara girmek istemiyorum. Bugün öğretmenlerin günü.

SADECE 5 AY KALDI, SABIR: Öğretmenlerin sıkıntıları var. Nedir? Fiyatlı, kontratlı, takımlı ayrımı var. Sabredin 5 ay kaldı. Meslek basamaklarının kaldırılmasına da zati bir uzmanlık mesleği olan öğretmenlik için bütün öğretmenlerin devlet tarafından uzman olarak tanındığı, uzman öğretmen olarak, yani öğretmenliğin kendisinin bir uzmanlık mesleği olduğunu için, ayrıyeten bir uzmanlık, başöğretmenlik meslek basamaklarına muhtaçlık olmadığını biliyoruz. Ayın 19’unda öğretmenlerimiz imtihana girdi. Girmek zorunda kaldılar. Biz girmeyin dedik ancak girdiler. Sabredin, 5 ay kaldı. İnşallah bu meslek basamakları ucubeliğinden de öğretmenlerimizi kurtaracağız. Tüm özlük haklarını kapsayan bir meslek kanununun çıkması da yalnızca 5 ay kaldı.

HAK ETTİĞİNİZ ÖZLÜK KOŞULLARINA KAVUŞMANIZA YALNIZCA 5 AY KALDI: Okullarda ve okul idarelerindeki siyasallaşmaya son vermeye de yalnızca 5 ay kaldı. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde tüm bir maaş ikramiye almasına yalnızca 5 ay kaldı. Eğitim, öğretim hazırlık ödeneğinin 1 maaş meblağında alınmasına da yalnızca 5 ay kaldı. Bütün öğretmenlerimizin, gelişmiş batı ülkelerinde olduğu üzere fiyatsız, sınırsız internet erişimine, ulaşımına da yalnızca 5 ay kaldı. TOKİ aracılığı ile öğretmenlerimizin çok uygun şartlarda kendine ilişkin kira ödemeden oturacakları mesken sahibi olmalarına da yalnızca 5 ay kaldı. Türk ulusal eğitim topluluğunda ve her işin her alanda liyakat temel alınarak, adalet, hakkaniyet temel alarak gerçeklemesi de 5 ay kaldı. Yaşadığınız bütün meselelerin tahliline yalnızca ve yalnızca 5 ay kaldı. Uğradığınız bütün haksızlıkların giderilmesine yalnızca 5 ay kaldı. Hak ettiğiniz özlük koşullarına kavuşmanıza da yalnızca 5 ay kaldı.

ERDOĞAN, KAHRAMAN ORDUMUZUN MUVAFFAKİYETLERİ, SENİN YANLIŞLARINI ORTADAN KALDIRMAZ: Dış politikayı seçim endeksli değil, ulusal çıkarlarımıza endeksli yürütebilmeliyiz. Bunu söyledik. İktidar artı muhalefet, eşittir başarılı dış siyaset. İktidar bir yana muhalefet bir yana eşittir başarısız bir dış siyasettir. Dış siyaset tutarlılık, kararlılık ve ulusallık gerektirir. Dengeli, kararlı ve barış odaklı dış siyaset yerine inat, kandırılma odaklı, zikzak odaklı bir dış siyaset izlendiği için Türkiye ağır bedeller ödüyor. Ağır bir fatura ile de Türkiye karşı karşıya. Erdoğan, kahraman ordumuzun, harika fedakarlıklarla elde ettiği muvaffakiyetler senin yanlışlarını ortadan kaldırmaz. Dış siyasetteki yanlışlarına kahraman ordumuzu siper etme. Allah operasyonlardaki bütün askerimize, ordumuza kolaylık versin, ayaklarına taş değdirmesin. Ordu vazifesini yapıyor.

RENK RENK TERÖR ÖRGÜTLERİ 900 KİLOMETRELİK HUDUDUMUZDA KOL GEZİYOR: Türkiye’nin özelde Suriye ile ilgili politikaları tam 10 yıldır yanlış içerisinde, zikzak içerisinde kandırılma üzerine başlayan bir maceradan daha sıyrılmış değiliz. 900 kilometre uzunluk, ortalama 25, 30 kilometrelik bir derinlik Türkiye’ye yönelik türlü terör örgütlerinin cirit alanı haline geldi. Kol geziyor. Renk renk terör örgütleri 900 kilometrelik hududumuzda kol geziyor. Bu 900 kilometre sonumuzda PKK’sından, YPG/PYD’sine, IŞİD’ine HTŞ’sine, ÖSO’suna cirit atan örgütlerle kahraman ordumuz baş ediyor.

ERDOĞAN’IN İNADI VE KANDIRILMIŞLIĞI UĞRUNA FATURAYI ÖDÜYORUZ: Şehitlerimiz oluyor. Allah’tan rahmet diliyorum. Şehitlerimizin, al bayraklı tabutlarla baba ocaklarına gelmesi, ocaklara, evlere ateş düşürüyor. Ama bununla mücadele edeceğiz. Bunda bir tereddüt yok. Sorun şurada; ne uğruna bu faturayı ödüyoruz. Tekrar söylüyorum. Erdoğan’ın inadı ve kandırılmışlığı uğruna bu faturayı ödüyoruz.

HEM ABD’DEN HEM RUSYA’DAN İCAZET, OLUR BEKLİYORSUN: Ordunun vazifesi terör örgütleri ile gayret etmektir. Ediyor, Allah razı olsun. Hükümetin vazifesi ne? Terör örgütlerinin gerisindeki devletlerle uğraş etmektir. Bu çaba bazen diplomatik yerde, bazen milletlerarası platformlarda olur. Hayır bu yok. Ordu çaba etsin teröristlerle biz de şehitler gelince ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez.’ Bizim inancımızda şehitler ölmez. Türkiye’yi de bölmeye kimsenin gücü yetmez. Ama bu işten bu yanlışlardan bedeli çok ağırlaşan bu yanlışlardan dolayı Suriye siyasetini özelde iç politikaya alet etmek de büyük tutarsızlıktır. İhanettir. Erdoğan’a soruyorum, asker misyonunu yapıyor, savaşıyor. Terör örgütlerine inlerinde doruğuna çöküyor, inlerini onlara mezar ediyor. Hoş, sen ABD ve Rusya ile ne yapıyorsun? Buna yanıt ver bakalım. Burnumuzun tabanında Karkamış’a roket atılıyor. Kara harekatı yapacağız, yapacağız. Ne bekliyorsun hem ABD’den hem Rusya’dan icazet bekliyorsun. Olur bekliyorsun.

BAY KEMAL SANA 10 YILDIR SÖYLÜYOR: Ha bu arada Rusya’dan sana farklı bir sinyal de geldi tabi. Ne diyor Rus Dışişleri Bakanlığı Suriye Özel Temsilcisi, ‘Türkiye Suriye yakınlaşması Putin için öncelik’ imiş. Bak bak bak. Beyefendinin birkaç gündür de ‘gideriz, görüşürüz, ebedi küslük olmaz’ laflarının niçin söylendiğini anlıyoruz. Bay Kemal sana 10 yıldır Suriye merkezi idaresi ile diyalog kurmadan bu işi çözemezsiz, 900 kilometre uzunluğundaki sonu Türkiye için bir tehdit olmasını önleyemezsin diyordu. Elinin karşıtı ile itiyordun. Artık ne oldu, Putin için öncelikmiş Erdoğan, Esad diyaloğu. Haydi iyi olsun. Putin için değerli ise Erdoğan yapar onu.

SEN TÜRKİYE’NİN HAK VE MENFAATLERİ İÇİN DEĞİL, PUTİN’İN ÖNCELİĞİ OLDUĞU İÇİN SURİYE İLE YAKINLAŞACAKSIN, VAH Kİ VAH: 4 buçuk milyon sığınmacı Türkiye’de. Bakan açıkladı, 45 milyar dolar Türkiye bu iş para harcadı diye. Çok büyük bir para. Bu para ile Türkiye’de hiçbir konutu zelzele karşısında riskli hale bırakmazdık. Zelzelede riskli bir konutumuz kalmazdı. Hudutlar yol geçen hanı. Hem Türkiye’nin sınır, sınırın öbür tarafı hem Türkiye’nin içinde her renkten terörist, terör örgütü var. Sen Türkiye’nin hak ve menfaatleri için değil Putin’in önceliği olduğu için Suriye ile yakınlaşacaksan vah ki vah. Biz 10 yıl evvel söylediğimiz yerdeyiz. 10 yıl evvel Bay Kemal dedi ki Suriye merkezi idaresi ile görüş kardeşim. Artık de Bay Kemal diyor ki Suriye merkezi idaresi ile görüş. Fakat bunu Putin’in önceliği olduğu için değil, Türkiye’nin hak ve menfaatleri olduğu için; ocaklara, meskenlere ateş düşmesin diye. 4 buçuk milyon Suriyeli sığınmacı sayısı 6 milyona çıkmasın diye. Harcadığımız 45 milyar dolar 60 milyar dolara çıkmasın diye yap.

CUMHUR İTTİFAKI’NDAKİ BU YAMAN ÇELİŞKİYİ ANLATIN: Keşke 2012 yılında ABD tarafından kandırılacağına, Bay Kemal’e kulak verseydin. Artık beyefendi, dün söyledi, ’20 yıl önce göreve geldiğimizde terör ülke gündeminin ilk sırasındaydı. Şimdi gerilerdi.’ Nokta, Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan, sen hepimizi kör, sersem falan mı zannediyorsun? Bu millette beyin, akıl yok mu zannediyorsun? İnsanların gözü kulağı yok mu zannediyorsun? Beni bırak, Devlet Bahçeli’nin iki sözü var; birisi, 4 Kasım 2014’te, birisi de geçen hafta. Devlet Beyefendi diyor ki ‘2002’de sıfırlanmış terör AKP ile canlanmıştır.’ 4 Kasım 2014. Üstünden 8 yıl geçti canım, denebilir, Devlet Bey, 15 Kasım 2022, geçen hafta, ‘Terör örgütleri yalnızca insanımızın değil, esasen tüm insanlığın ortak kan davalısı, ortak can düşmanıdır.’ Ben de altına imza atarım. ‘Terörizmin hiçbir halde hiçbir cins, türevi pak değildir, yasal değildir.’ Doğru. ‘Şu gerçeği itiraf etmek gerekir ki Türkiye’nin üstesinden gelinmesi kaçınılmaz olan öncelikli sorunu, bize göre sorunlar piramidinin zirvesine oturmuş bölücü terör sorunudur.’ Erdoğan, ne oluyor? Cumhur İttifakı’ndaki bu yaman çelişkiyi anlatın. Devlet Bey, terör Türkiye’nin sıkıntılar piramidinin tepesinde diyor, Erdoğan, ‘terör ülke gündeminin son sıralarında’ diyor. Bunlar birlikte ülkeyi yönetiyor. Devlet Beyefendi burada hakikat söylemiş, genelde söylediklerine katılmayız. 8 sene evvel de söylemiş.

SEN BU ÜLKE İDARESİNİ DEVRALDIĞINDA ŞEHİT SAYISI BÜTÜN YIL 6 İDİ: Erdoğan, sen bu ülke idaresini devraldığında 2002’deki verdiğimiz şehit sayısı bütün yıl içinde 6 idi. 2022’de bu yıl yalnızca operasyonlarda verdiğimiz şehit sayısı 60’ı geçti. Erdoğan, senin döneminde Türkiye’de bomba patlamamış metrekare kalmadı ya. 20 yılda terörü bitirdik nasıl diyorsun. Keşke bitse, ben de seni alkışlasam. Hatırlatayım sana; Gaziantep Şahinbey, Merasim Sokak, Ankara Garı, Suruç, Diyarbakır, Kızılay, Sultanahmet, Kayseri, Reyhanlı, Atatürk Havalimanı, Beyoğlu, Beşiktaş, Maçka, Karkamış ve İstiklal hücumları bunların hepsi bombalı hücum, çok sayıda sivil, asker kardeşimizi kaybettik. Herhalde 15 tane bombalı aksiyon saydım. Hepsi senin periyodunda oldu. Sen devraldığında terör sıfırlanmıştı. Millete palavra söyleme.

3 YILDA 2 TRİLYON FAİZ ÖDEYECEĞİZ: Türkiye Cumhuriyeti’nin iç, dış toplam 3 trilyon 800 milyar borcu var. Bu ana parası. Bu borcun 3 trilyon 400 milyar TL de faizi var. Toplam şu anda bu devlet 7 trilyon 200 milyar borçlu bir devlet. Biz bunları söyleyince Erdoğan diyor ki polemik, polemik. Polemik değil Erdoğan, senin yönettiği devletin Hazine ve Maliye’sinin sayıları. Önümüzdeki 3 yılda toplam 2 trilyon yalnızca faiz ödeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler