Haber

Bakan Varank, TÜBİTAK Yapay Zeka Ekosistem Çağrısı Sözleşme İmza Töreni’nde konuştu Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yapay Zeka Ekosistem Çağrısı’nı diğerlerinden ayıran en önemli özelliğin sahip olduğu destek modeli olduğunu belirterek, “Bu destek programımız sayesinde önümüzdeki dönemde yapay zeka uygulamalarıyla ülkemizde veriden daha fazla değer üretildiğine hep birlikte şahit olacağız.” dedi.

TÜBİTAK Yapay Zeka Ekosistem Çağrısı Sözleşme İmza Töreni, Bakan Varank’ın iştirakiyle İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde (BTM) gerçekleştirildi. Merasimde, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Sarınay, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkam Tüzgen, BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, kamu, akademi ve iş dünyasından temsilciler hazır bulundu.

Törende, TÜBİTAK Yapay Zeka Ekosistem Daveti kapsamında dayanağa uygun görülen konsorsiyumlar ortasında, kurum temsilcilerinin de iştirakiyle çeşitli muahedeler imzalandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, imza merasiminin açılışında yaptığı konuşmada, yapay zeka teknolojilerinin bugün geldiği noktada, bölümleri nasıl etkilediği, onlar için nasıl paha ürettiğiyle ilgili artık kimsenin kuşkusu kalmadığını söyledi.

Gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerin yapay zekanın potansiyel kazanımlarına yönelik önemli adımlar attığı bir periyotta olunduğunu belirten Varank, “Biz de süratle gelişen bu teknolojiden mucibince istifade edebilmek için kalkınma planlarımızda, Sanayi ve Teknoloji Stratejimizde yapay zekayı, ekonomik tesir, toplumsal yarar ve ulusal güvenlik açısından ülkemiz için kritik teknoloji alanlarından biri olarak belirledik. Bu prestijle Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve tüm ilgili paydaşlarla hazırladığımız Ulusal Yapay Zeka Stratejimizi geçtiğimiz yıl yayınladık. Önceliklerimiz doğrultusunda beşeri sermaye, AR-GE ve girişimciliğin desteklenmesi, altyapının geliştirilmesi, sosyoekonomik ahenk için düzenlemeler ve milletlerarası iş birliği mevzularına odaklandık.” diye konuştu.

“Alanında en güzel girişimcilerle ve araştırmacılarla iş birliğine imkan sağlıyoruz”

Mustafa Varank, ortaya koydukları hedeflere ulaşabilmek için ilk önce yapay zeka teknolojilerine yön verecek nitelikli insan kaynağına yatırım yapmaya çalıştıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“2025 yılına kadar bu alandaki istihdamın en az 50 bine ulaşmasını istiyoruz. Türkiye Açık Kaynak Platformu’ndan 42 yazılım okullarına, Deneyap Türkiye Atölyelerinden Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’na ve TEKNOFEST’e kadar çok yenilikçi projelerimiz var ve bunları uygulamaya devam ediyoruz. Bu yenilikçi projelerle bir yandan daha fazla yazılımcı yetiştirilmesini sağlarken, öbür yandan da gençlerin teknolojik yeteneklerinin geliştirilmesini destekliyoruz. Yapay zeka alanındaki amaçlarımıza ulaşmanın bir öbür ön kaidesi da AR-GE ve inovasyon kültürüyle bu alandaki girişimciliğin yaygınlaştırılması. AR-GE konusunda, gerek altyapı gerekse proje bazlı desteklerimizle özel kesimin yatırım yapmasını teşvik ediyoruz. 96 teknoloji geliştirme bölgemiz, 1.600’e yakın AR-GE ve tasarım merkezimiz, AR-GE ve yenilikçilik ekosistemimizi beslemeye devam ediyor.

Bu altyapılarla araştırmacılar, teşebbüsçüler, işletmeler, yatırımcılar ve üniversiteler ortasında önemli bir sinerji oluşturuyoruz. Bunun yanında KOSGEB, TÜBİTAK ve kalkınma ajanslarımız vasıtasıyla çok çeşitli programlar uyguluyor, işletmelerimizin AR-GE odaklı projelerini desteklemeye devam ediyoruz. Kurduğumuz kuluçka merkezleri ve teşebbüs sermayesi fonlarıyla teknoloji tabanlı girişimciliğin gelişmesi için her türlü imkanı sağlıyoruz. Memleketler arası fon imkanlarına da paydaşlarımızı faal bir halde yönlendiriyoruz. İştirak sağladığımız AB Birlik Programlarıyla projelerimize fon imkanı oluştururken, alanında en yeterli girişimcilerle ve araştırmacılarla iş birliğine imkan sağlıyoruz. Yeniden yakın vakitte iştirak mutabakatına imza atacağımız Dijital Avrupa Programı’yla araştırmacılarımız ve KOBİ’lerimiz yapay zeka alanında en gelişmiş altyapılara erişim imkanına kavuşmuş olacak.”

“Bu davetimizi başkalarından ayıran en kıymetli özellik sahip olduğu dayanak modeli”

Bakanlık olarak ortaya koydukları stratejilerle küresel ölçekte değer üretebilen, sürdürülebilir bir yapay zeka ekosistemi inşa etmek istediklerini ifade eden Varank, “Kamu, sanayi, akademi ve teşebbüsçüler ortasındaki çok paydaşlı iş birliğini en üst düzeyde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kelam konusu ekosistemi geliştirebilmek için tüm paydaşları tıpkı vakitte harekete geçirecek yeni bir yaklaşıma muhtaçlık olduğunu tespit ettik. Bunun için bu yıl yepisyeni bir takviye modeli olarak kurguladığımız Yapay Zeka Ekosistem Daveti’ni başlattık. Bu davetimizi başkalarından ayıran en kıymetli özellikse sahip olduğu takviye modeli.” diye konuştu.

Varank, bu dayanak modelinde, bir tarafta yapay zeka tahlillerine muhtaçlık duyan bir şirket, başka taraftaysa muhtaçlık duyulan tahlili geliştirecek teknoloji sağlayıcısı olarak tanımladıkları KOBİ ve üniversite üzere ortakların olduğunu söyledi.

Bu dayanak modeliyle yapay zeka tahlillerine muhtaçlık duyan şirketlerin, teknoloji sağlayıcıları ve süreç boyunca kendilerine eşlik edecek Yapay Zeka Enstitüsü ile bir konsorsiyum oluşturmalarını istediklerini aktaran Varank, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yapay Zeka Enstitümüz adeta ekosistemi harekete geçirecek bir katalizör vazifesi üstlenmiş olacak. Akademik araştırmalarla sanayinin muhtaçlıkları ortasında bir köprü vazifesi üstlenecek olan takviye modelimiz, öncü ve sürdürülebilir teknolojilerin ortaya çıkarılmasında, uzman iş gücünün oluşturulmasında tamamlayıcı bir rol oynayacak. Geliştirilecek projelerle kamu, özel kesim, teknoloji girişimcileri ve başka paydaşların birlikte iş yapma modelini benimsemesini sağlayacağız. Birebir vakitte ortaya çıkacak tahlilleri ve bilgi birikimini de Yapay Zeka Enstitümüz ekosistemin tamamına aktarmış olacak.

Milli ve özgün olarak geliştireceğimiz bu projelerin ticarileşmesi ve en kısa müddette özel kesimin kullanımına taşınması en temel önceliğimiz. Bu doğrultuda duyurduğumuz davetimize başvurup desteklenmeye hak kazanan 10 konsorsiyumun temsilcileri aramızdalar, her birini tebrik ediyorum. Üretim teknolojilerinden finansal teknolojilere, iklim değişikliğinden tarım, besin ve hayvancılığa kadar öncelikli olarak belirlediğimiz tüm alanlarda inşallah yeni eser ve hizmetler geliştireceksiniz. Geliştirdiğiniz teknolojiler sayesinde sınırlarınızda kesintisiz üretimi sağlayabilecek, verimliliğinizi ve kalitenizi arttırabilecek, maliyetlerinizi azaltabilecek, pazarlama, satış ve ihracat gücünüzü yükseltebileceksiniz. Kısaca, daha rekabetçi bir hale geleceksiniz. Bundan sonraki süreçte bugün olduğu üzere, her vakit sizlerin yanında olacağız. Dayanak programlarımızla gereksinimlerinizi karşılamak isteyen teknoloji kullanıcılarıyla, teknoloji tedarikçilerini buluşturmaya devam edeceğiz.”

“Ülkemizde datadan daha fazla bedel üretildiğine daima birlikte şahit olacağız”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Türkiye’nin en büyük şirketlerine çözüm ortağı olma şansını bu modelle oluşturmuş olacaklarına işaret ederek, “Geliştirilecek teknolojiler evvel kendi teknoloji gereksiniminize tahlil olurken, daha sonra ulusal ekosistemimizin gelişmesine vesile olacak. Konsorsiyumlarımızı teşvik etmekte, teknoloji üretimini desteklemekte ve böylelikle ulusal yapay zeka ekosistemini güçlendirmekte kararlıyız. Bu dayanak programımız sayesinde önümüzdeki periyotta yapay zeka uygulamalarıyla ülkemizde bilgiden daha fazla paha üretildiğine daima birlikte şahit olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Programın düzenlendiği BTM’nin, ön kuluçka ve kuluçka olarak girişimcilere hizmet eden en başarılı örneklerden bir tanesi olduğunu vurgulayan Varank, BTM’deki girişimcilerin şimdiye kadar yaklaşık 2 milyar liralık yatırım aldığını bildirdi.

Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

“Sayın Kılıçdaroğlu, son vakitlerde New York’a, İngiltere’ye gidiyor. Almanya’ya gidecekmiş. ‘Niye gidiyorsun’ dediklerinde, ‘ben teknolojiyi takip etmek, para bulmak için buralara gidiyorum’ diyor. Ben kendisine, hatta ekibine sorsam, ‘ya siz İstanbul Ticaret Odası’nın Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’ni hiç duydunuz mu? Hiç buralarda neler oluyor, bunları biliyor musunuz?’ diye sorsam, emin olun bunlardan haberleri olmaz. Kendilerine şu tavsiyede bulunuyoruz. İngiltere’ye, New York’a kadar gitmenize gerek yok. Gelin Türkiye’deki kuluçka merkezlerini ziyaret edin. Son periyotta giderek sayıları artan fon şirketleri neler yapıyor, bunları araştırın. Orada gördüğünüz işlerin en hoş örnekleri şu an Türkiye’de yapılıyor. Siz de bunlara şahit olun ve ülkenizle gurur duyun. Ben buradan müdürümüze bir çağrıda bulunuyorum, kendisi Sayın Kılıçdaroğlu’nu davet etsin. Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’ne gelsin, buraları bir görsün, girişimcilerimizle bir araya gelsin. Neler oluyor, neler bitiyor, kendi de haberdar olsun diyorum. 20 yılda yaptığımız yatırımlarla girişimcilik ekosistemini adeta sıfırdan inşa ettik. Şu anda bunun en güzel neticelerini de alabiliyoruz. Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi ilan ettiğimizde, ‘Türkiye’den 2023 yılı sonuna kadar en az 10 Turcorn, yani milyar dolar değerlemeye ulaşan Türk şirketi çıkaracağız’ dediğimizde bizimle dalga geçtiler. ‘Türkiye’den unicorn mu çıkar?’ dediler. Geldiğimiz noktada Türkiye’nin 6 tane unicorn’u, bizim deyimimizle Turcorn’u var.

Yaptığımız yatırımların karşılığını önümüzdeki periyotta çok daha süratli bir biçimde alacağız. Teknolojide neler oluyor görmek isteyen gelsin bizim teknoparklarımızı, kuluçkalarımızı ziyaret etsin. Yapay zekada hangi işlere imza atıyoruz, bunları incelesinler. Bugün Şişecam’la imza atacağız. Şişecam kimin iştiraki, İş Bankası’nın iştiraki. Pekala idare konseyinde kimler var, Cumhuriyet Halk Partisi’nden temsilciler var. Onun için arkadaşlar, önce kendi ülkelerinde neler oluyor, bunu bir öğrensinler, ondan sonra başka ülkelere giderler.”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da bilginin çok daha kıymetli bir şekilde çözüm üreteceği konusunda yenilikçi yönteme ihtiyaç olduğunu belirterek, “TÜBİTAK Yapay Zeka Ekosistem Çağrısı’nda bunu planlamaya çalıştık. Bilgiyi üreten, bilgiyi geliştiren ve bilgiyi kullanan kurumların bir ortada olacağı bir yapı olmasını istedik. Tüm paydaşlarımızla birlikte bu sürecin içinde olacağız. Bu programın, ülkemizin ve insanlığın gelecekteki daha karmaşık zahmetlerine bir tahlil oluşturması noktasında güzel olmasını diliyorum.” tabirlerini kullandı.

TÜBİTAK Yapay Zeka Ekosistem Daveti Kontrat İmza Merasimi, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler